Má bezlepková strava vplyv na rozvoj cukrovky?

12.02.2025


Môže bezlepková diéta ovplyvniť riziko vzniku cukrovky?

 
 

Má bezlepkové strava vplyv na rozvoj cukrovky?



Už viac krát som zachytila túto otázku, resp. diskusiu ohľadom toho.. Keď som ešte bola v štádiu diagnostiky, moja vtedajšia všeobecná lekárka mi povedala vetu, že "celiakia, autoimunitné poškodenie štítnej žľazy a cukrovka sú sestry" a teda niečo z toho na základe mojich príznakov tipovala... Potom z krvi a protilátok vyšla celiakia (čo je podľa mňa z uvedených "sestier" asi tá najmilosrdnejšia). Tak sme si povedali, že skúsim nájsť nejaké informácie k tejto téme. 


Ako sme už uviedli aj v predchádzajúcich blogoch, bezlepková strava je nevyhnutná pre ľudí s celiakiou, no čoraz viac ľudí ju dodržiava aj bez lekárskej diagnózy. Objavuje sa však otázka: Môže bezlepková diéta ovplyvniť riziko vzniku cukrovky? Pozrime sa na to, čo hovoria výskumy.



Čo je to cukrovka?


Cukrovka je chronické ochorenie pre ktoré je charakteristiká zvýšená hladina glukózy v krvi. Zvýšená hladina vzniká kvôli  poruche tvorby hormónu nazývaného inzulín, prípadne jeho nedostatkom alebo toho, že bunky nedokážu na inzulín správne reagovať.


Existujú 2 typi cukrovky. Cukrovka prvého typu je autoimunitné ochorenie pre ktoré je charakteristické to, že sa netvorí dostatočné množsťvo inzulínu. Ide o dedičné ochorenie, často krát sa príznaky prvý krát prejavia už v detstve. Liečba spočíva v dodávaní systetického inzulínu, keďže telo si nevie potrebné množstvo zabezpečiť samo. 


Cukrovka druhého typu (oveľa bežnejšia) je ochorenie, kde telo bojuje s tzv. inzulínovou rezistenciou - telo dokáže inzulín vytvoriť, avšak bunky na neho nedokážu správne reagovať. Tento typ sa prejavuje skôr v dospelom veku a má súvis aj so životným štýlom. 


Špecifickým typom je ešte tehotenská cukrovka, ktorá vzniká výlučne počas tehotenstva, má súvis s hormonálnymi zmenami a vo väčšine prípadov po pôrode odoznie, aj keď už ostáva zvýšené riziko k cukrovke druhého typu. 


My sa dnes zameriame na cukrovku 2 typu, nakoľko tá je práve spojená s nezdravým životným štýlom a nadváhou. 


Bezlepková strava a cukrovka – existuje spojenie?



✅ Potenciálne výhody bezlepkovej diéty pri cukrovke


1. Môže znížiť zápal v tele – problémom celiakie je chronický zápal čreva. Ak sa bezlepková strava dodržiava správne (a nie sú pridružené iné ochorenia), môže jej dodržiavanie pomôcť zredukovať chronicky zápal, ktorý je jedným z rizikovým faktorom pre cukrovku.

2. Podporuje obnovu  čriev – neliečená celiakia môže u niektorých ľudí spôsobiť poškodenie črevnej steny (klkov), čo ovplyvňuje vstrebávanie živín a metabolizmus cukrov. Dodržiavaním diéty sa toto poškodenie časom dokáže napraviť. 



❌ Riziká bezlepkovej stravy pre vznik cukrovky 2. typu


1. Bezlepkové výrobky sú často menej výživné – obsahujú menej vlákniny a viac škrobov, ktoré zvyšujú hladinu cukru v krvi. Preto je dôležité okrem zloženia sledovať aj nutričné tabuľku, kde sa uvádza, koľko sacharidov na 100g má daná potravina, rovnako, koľko z týchto sacharidov tvoria cukry (a teda ako rýchlo dokáže daný produkt zdvihnúť hladinu cukru v krvi). 

2. Vyšší glykemický index (GI) – s prvým bodom súvisí aj to, že mnohé bezlepkové alternatívy (ryžová, kukuričná či zemiaková múka) spôsobujú rýchlejšie zvýšenie hladiny cukru v krvi. Ideálne je zjesť potravinu s glykemickým indexom menším ako 55 (napr. tofu, avokádo, čerešne, vysokopercentná horká čokoláda).

3. Menej celozrnných potravín – bezlepkové alternatívy produktov bývajú často vyrobené z bežných múk, veľmi málokedy sa nájdu celozrné výrobky. A ako už bolo uvedené aj v bode 1, teda obsahujú menej vlákniny. A práve vlánknia pomáha regulovať cukor v krvi, aj to, ako rýchlo sa cukor "zdvihne". 



Celiakia a diabetes – je medzi nimi súvis?

Pre cukrovka 1. typu, ktorá patrí medzi autoimunitné ochorenia, pravdepodobne bude platiť to, čo mi povedala lekárka. Podľa dostupných dát,  až 10 % ľudí s cukrovkou 1. typu má zároveň celiakiu.


Pre cukrovku 2. typu platí, že ako so svojim telom zaobchádzaš, tak sa Ti môže v budúcnosti aj odvďačiť. Hoci jednoznačne nie je preukázané, že ak niekto bude prijímať veľa sladkostí, automaticky bude mať cukrovku, avšak už dnes je jasné, že dlhodobý cukor (tzv. glykovaný hemoglobín - teda hemoglobín, ktorý sa nachádza v červených krvinách) má jednoznačne vplyv na vznik inzulínovej rezistencie, čo teda vedie k neschopnosti bunky reagovať adekvátne na inzulín. Takýto "cukor" sa zjednodušene naviaže na červenú krvinku a toto spojenie trvá až do času, kým sa červená krvinka nerozpadne. Je to jedným z ukazovateľov, ako sa napríklad dodržiava diéta pri cukrovke. 



Ako sa teda stravovať bez lepku a minimalizovať riziko cukrovky?


🟢 Vyberaj prirodzene bezlepkové potraviny – zelenina, ovocie, mäso, ryby, vajcia, orechy, strukoviny.

🟢 Zaraď celozrné bezlepkové obilniny – quinoa, pohánka, amarant, teff.

🟢 Vyhýbaj sa priemyselne spracovaným bezlepkovým výrobkom – často obsahujú veľa cukru, škrobov a aditív.

🟢 Dávaj si pozor na glykemický index (GI) – namiesto bielej ryže a kukuričných výrobkov preferuj potraviny s nižším GI, ako sú batáty či strukoviny.

🟢 Dostatok bielkovín a zdravých tukov – pomáhajú stabilizovať hladinu cukru v krvi.




Ak vám tento text prišiel užitočný, podeľte sa oň so svojimi priateľmi. Vaše odporúčanie nám veľmi pomôže. Ďakujeme! 😊