Prečo je zdravé stravovanie pre celiatika nevyhnutné?

12.02.2025


Je naozaj zdravé stravovanie pre celiatika nevyhnutné?

 
 

Prečo je zdravé stravovanie pre celiatika nevyhnutné?


Celiakia, ako už isto viete, je autoimunitné ochorenie, pri ktorom organizmus nedokáže spracovať lepok – bielkovinu nachádzajúcu sa v pšenici, jačmeni a im príbuzným obilninám. Ak celiatik konzumuje potraviny obsahujúce lepok, jeho imunitný systém napáda sliznicu tenkého čreva, čo môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám. Preto sme si dnes posvietili na základné zásady zdravého stravovania pri celiakii.


Zásady zdravého stravovania pri celiakii


  1. 1. Striktná bezlepková diéta
    Aj napriek tomu, že prebiehajú výskumy na rôzne tabletky, ktoré by v tráviacom trakte "obalili" lepok tak, aby celiatikovi neškodil, do dnešného dňa je stále jediným účinným spôsobom, ako zvládnuť a svojim spôsobom aj "liečiť" celiakiu, úplné vylúčenie lepku z jedálnička. Aj malé množstvo lepku môže spôsobiť poškodenie čriev a spustiť nepríjemné symptómy, ako sú bolesti brucha, hnačka, únava a nedostatok živín. Čo je však horšie, niekedy sa nemusia účinky prijímaného lepku prejaviť uvedenými spôsobmi, no môže aj naďalej škodiť črevu, zbytočne dráždiť imunitný systém a v tele človeka narobiť ďalšie nepríjemnosti, ktoré môžu viesť k novým chronickým chorobám (najčastejšie založeným na autoimunitnej reakcii). Nezabúdajme, že v zmysle legislatívy sa za bezlepkovú potravinu považuje potravina s maximálne 20 mg lepku na 1 kg potraviny. Sú však ľudia, ktorých organizmus je tak citlivý, že aj toto malé množstvo má problém tolerovať. Problémom môže byť tiež, ak sa súčasne nachádza v jedle / strave viacero potravín, ktoré túto normu síce dodržujú, ale v súčte je teda niekoľko násobné prekročená.


  2. 2. Vyvážený jedálniček
    Mnohí celiatici po vylúčení klasických potravín z lepkových múk začnú konzumovať ich bezlepkové náhrady, ktoré však často obsahujú veľa cukru (resp. aj sacharidových zložiek), soli, nezdravých tukov a hlavne mnohé umelé prísady, aby sa dosiahla podobná konzistencia a chuť ako má klasická lepková potravina. Preto je oveľa vhodnejšie zamerať sa na prirodzene bezlepkové obilniny ako je napríklad ryža (ideálne celozrnná), pohanka, quinoa, amarant a v menšom množstve kukurica a bezlepkový ovos (o bezlepkovom ovse sme už písali, že obsahuje podobnú bielkovinu ako je glutén a u niektorých ľudí konzumácia väčšieho množstva môže opäť spúšťať tráviace problémy). Samozrejme, ideálne stravu doplniť zeleninou, ovocím (pričom výskumy čoraz viac poukazujú na veľmi ozdravný efekt rastlinnej stravy), kvalitné bielkoviny (ideálne chudé biele mäso, ryby, vajcia, strukoviny a v menšom  množstve kvalitné a chudé červené mäso), doplniť to o zdravé tuky a vyhýbať sa ultra-spracovaným potravinám. Ultra-spracované potraviny sa vyznačujú tým, že prešli mnohými stupňami priemyselného spracovania a obsahujú chemikálie, farbivá, sladidlá, či konzervačné látky, ktoré by ste si za normálnych okolností do vareného jedla nikdy nepridali. Inak viete aké sú najčastejšie konzumované ultra-spracované potraviny? Boli by ste prekvapení, ale rebríček vedú: raňajkové cereálie (také tie v krabičke :)), balené pečivo (samozrejme česť výnimkám, dajú sa nájsť aj poctivé kváskové balené chleby), údeniny (šunky, klobásy, párky, paštéty), sáčkové polievky. Čo z toho máte doma? 


    • 3. Dostatok vlákniny a probiotík
  3. Ďalším veľmi dôležitým faktorom, nie len pri celiakii ale všeobecne pri snahe o zdravé trávenie je dostatok vlákniny v strave. Dnešná bežne dostupná strava väčšiny ľudí obsahuje veľmi málo vlákniny. Avšak tu pozor, ak sa rozhodnete zaradiť viac vlákniny do stravy (napr. formou zeleniny, ovocia, strukovín, celozrnných potravín), treba ísť na to postupne, aby si telo na väčšie množstvo vlákniny zvyklo, inak to môže mať presne opačný efekt ako bolo očakávané a to zhoršenie trávenia. Pri príjme vlákniny netreba zabúdať aj na pitný režim, lebo ak sa naň zabúda, hrozí problém s zápchou. Ideálne je prijímať v strave aj probiotiká. Najlepšie, ak sú v prirodzenej forme ako napríklad z kyslých mliečných produktov, fermentovaných výrobkov, kyslej kapusty. Ak však niekto má aj alergiu na mlieko alebo HIT a pod. tak existujú samozrejme liekové náhrady. Bežne sa odporúča ich brať nejaký čas (napr. 3 mesiace) a potom vylúčiť na určité obdobie, avšak pri ľuďoch, ktorí nemôžu prijímať probiotiká zo stravy, je možné aj ich dlhodobé užívanie. Inak zaujímavosť - najnovšie výskumy ukazujú, že sú veľmi dôležité pre tehotné ženy a neskôr aj pre dojčiace ženy, lebo môžu znižovať riziko vzniku alergických prejavov a ekzémov u dieťatka. Avšak je potrebné ich vyberať s rozumom, nie vždy tie prvé musia hneď aj sadnúť.


  4. 4. Dôraz na kvalitné živiny
    Keďže pri celiakii dochádza k poškodeniu čreva (ktoré sa však dôkladnou bezlepkovou diétou a správnym stravovaním môže úplne vyliečiť), môže dochádzať aj k deficitu vitamínov a minerálov (najčastejšie železa, vápnika, vitamínu B12 a vitamínu D).  Je preto vhodné dopĺňať tieto živiny prostredníctvom kvalitnej stravy alebo formou výživových doplnkov po konzultácii s lekárom. Niektoré výskumy zase naznačujú aj veľmi výrazný vplyv omega 3 mastných kyselín na znižovanie zápalov v tele, čím sa vlastne darí črevu lepšie regenerovať. 


Riziká nesprávnej výživy pri celiakii


Ak celiatik nedodržiava bezlepkovú diétu a nezameriava sa na kvalitnú výživu, môže čeliť rôznym zdravotným problémom, ako sú osteoporóza, anémia, problémy s imunitou, neurologické problémy alebo vznik nových autoimunitných ochorení (v dôsledku dlhodobého zápalu v tele). 

Práve preto je zdravé a racionálne stravovanie pri celiakii nie je len o vylúčení lepku, ale o celkovom vyváženom a pestrom jedálničku, ktorý podporuje zdravie tráviaceho systému a zabezpečuje dostatočný prísun dôležitých živín. Správna strava pomáha celiatikom predchádzať komplikáciám a zlepšuje ich celkovú kvalitu života.




Ak vám tento text prišiel užitočný, podeľte sa oň so svojimi priateľmi. Vaše odporúčanie nám veľmi pomôže. Ďakujeme! 😊